Słowiński Park Narodowy

Słowiński Park Narodowy jest jednym z 23 parków narodowych w Polsce i jednym z 2 parków nadmorskich (Woliński Park Narodowy). Został on utworzony dla zachowania w niezmienionym pięknie systemu jezior przymorskich, bagien, torfowisk, łąk, nadmorskich borów, i lasów, a przede wszystkim wydmowego pasa mierzei z unikatowymi w Europie wydmami ruchomymi. O randze i wartości przyrodniczej SPN świadczy fakt umieszczenia go w międzynarodowej sieci obszarów chronionych takich jak: HELCOMBSPA, Światowy Rezerwat Biosfery UNESCO czy obszar wodno-błotny Ramsar.

Ruchome wydmy SPN

Prawdziwym unikatem parku są ruchome wydmy. Wyrzucany przez morze piasek, jest osuszany przez słońce i wiatr i wywiewany w głąb lądu. Proces ten trawa już 5 tys lat. Wysokość wydm przekracza 30 metrów. Park jest domem dla olbrzymiej ilości gatunków ptaków min spotkać tu można puchacza, żurawia, bociana czarnego, bojownika bataliona, a zimą różne gatunki kaczek, tracze , czy łabędzie krzykliwe. W lasach bytują jenoty, jelenie , borsuki, lisy i łosie. Na plaży czasami odpoczywają foki.

Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach

Aby zachować zanikającą kulturę słowińską w 1963 roku otwarto w Klukach muzeum. Muzeum znajduje się we wsi Kluki tuż nad jeziorem Łebsko około 40 km na północ od Słupska.Muzeum, będące Oddziałem Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku, położone jest na terenie objętego ścisłą ochroną Słowińskiego Parku Narodowego, w samym sercu wciąż funkcjonującej wsi. Zajmuje ono obszar około 10 ha, na którym rozmieszczono 5 zagród (w tym 3 zachowane w miejscu pierwotnej lokalizacji), 2 chałupy wolnostojące, karczmę, magazyn oraz szałas rybacki, a także 2 piece chlebowe. Do Muzeum należy ponadto teren zabytkowego cmentarza, założonego w końcu XVIII wieku, na którym chowano dawnych mieszkańców Kluk, oraz murowany budynek dawnej szkoły, gdzie znajduje się Galeria Pomorskiego Malarstwa Plenerowego.