Rowy - lokalizacja

Rowy to mała wieś letniskowa nad Morzem Bałtyckim na Wybrzeżu Słowińskim. Położona jest pomiędzy Łebą a Ustką. Jest to miejscowość przede wszystkim nadmorska, jednak nie jest to jedyny zbiornik wodny. Rowy leżą także nad jeziorem Gardno. Miejscowość przypomina trochę Mierzeję Helską. Także jest to pas lądu ograniczony od dwóch stron wodą – z północy jest to Morze Bałtyckie a od strony południowej jezioro.

Historia miejscowości

Rowy to jedna z niewielu miejscowości nadmorskich o tak bogatej historii. Pierwsze informacje na temat istnienia tej osady pochodzą już z 1282 roku. Odkryto tu także wiele znalezisk archeologicznych, które udowodniły, że wieś ta była zamieszkiwana przez plemiona w okresie prehistorycznym. Wieś znakomicie się rozwijała i już w XIV wieku powstał tu kościół. Niestety nie zachował się on, ale w 1849 roku powstał drugi, który zachował się do dzisiaj i stanowi świetny zabytek. Jest to budynek wybudowany w stylu neoromańskim i stał się symbolem tego miasta. Ciekawostką jest fakt, że w 2000 roku Rowy były gospodarzem mistrzostw świata w szachach. 

Zabytki Rowów

Kościół pod wezwaniem świętego Piotra i Pawła to nie jest jedyny zabytek na terenie Rowów. Oprócz niego zwiedzić można wzgórze cmentarne, które do połowy XX. Wieku pełniło rolę cmentarza. Zlikwidowano go dopiero po wojnie, jednak do dzisiaj istnieje tam wiele nagrobków i ciekawych miejsc wartych odwiedzenia. Chowano tam nie tylko mieszkańców, ale także wielu marynarzy, którzy rozbili swoje statki na okolicznych wodach. Według doniesień historyków w okresie 1796-1936 na wodach pobliskich Rowom rozbiło się aż 25 statków i żaglowców.

Jezioro Gardno – miejsce aktywnego wypoczynku

Turyści doceniają fakt, że Morze Bałtyckie nie jest tutaj jedynym zbiornikiem wodnym. Oprócz niego, w południowej części miasta znajduje się sporych rozmiarów Jezioro Gardno – drugie co do wielkości jezioro przybrzeżne w Polsce. Jezioro jest bezpieczne, ponieważ maksymalna głębokość to około 2, 6 metra. Nie jest to dużo, jednak wystarcza na możliwość uprawiania wielu sportów wodnych. W okolicy istnieją liczne wypożyczalnie tego typu sprzętów i w czasie wolnym można popływać rowerem wodnym, kajakiem czy wypłynąć łódką na ryby. Przepiękny krajobraz i czyste powietrze spowodują, że spędzenie czasu nad jeziorem będzie bardzo przyjemne. Także plaże są całkiem popularne, jest tu woda znacznie cieplejsza niż w Bałtyku a w dodatku bezpieczniejsza i spokojniejsza. Jest to także miejsce idealne dla wędkarzy, którzy zaopatrują pobliskie restauracje w świeże ryby. Nad samym jeziorem także znajdziemy wiele restauracji czy smażalni ryb i nie tylko. )