Dolina Charlotty - Strzelinko

Centrum rekreacyjne Dolina Charlotty powstało na terenie średniowiecznego młyna na rzece Słupia (zwanego Zamełowskim Młynem) we wsi Strzelinko pod Słupskiem. Ruiny młyna są widoczne do dziś i mają być w przyszłości odrestaurowane. Ośrodek oddano do użytku w 2006 roku, zajmuje obszar 120 ha. Budowle hotelowo-rekreacyjne na terenie ośrodka zbudowano w tradycyjnym stylu pomorskim (konstrukcja szachulcowa). W dużym amfiteatrze co roku odbywa się tu seria koncertów, w tym słynny Festiwal Legend Rocka z wieloma zagranicznymi gwiazdami. Dolina Charlotty oferuje jazdę konną, wędkowanie, pływanie rowerami wodnymi po jeziorze Zamełowskim oraz spływ kajakowy po Słupii. Początkowo niewielki zwierzyniec w 2012 roku zyskał status Zoo, powstała też Kraina Bajek oraz wioska mongolska (obecnie zlikwidowana), a rok później Fokarium. W 2014 r. otwarto Wodne Zoo Safari, na którym turyści odbywają rejs łodzią po rozlewisku Słupi wokół kilku tematycznych wysepek (Afryka, Ameryka Płd., Australia) z takimi zwierzętami jak np. lemury, kangury, kapucynki, emu. Zoo i Fokarium otwarte są przez cały rok, w sezonie letnim  (maj do wrzesień) na terenie Zoo można się wybrać do motylarnii oraz w pobliżu Fokarium do dmuchanego parku rozrywki.

Ustka - letnia stolica Polski

Ustka znana miejscowość nadbałtycka, położona przy ujściu rzeki Słupii, na polskim wybrzeżu środkowym. Jest bardzo chętnie odwiedzana przez turystów ze względu na piękne plaże, malowniczy port, latarnię morską, zachowany na usteckiej starówce klimat dawnej portowej osady oraz liczne atrakcje i charakter barwnego, wesołego, gwarnego kurortu.
Dla turystów pragnących korzystać z pięknej plaży i licznych atrakcji w Ustce, przygotowano w tym mieście bogatą i różnorodną bazę noclegową

Swochowo - Kraina w Kratę

Swołowo to jedyna w Polsce wieś, w której szachulcowe budownictwo, tak niegdyś charakterystyczne dla tej części Pomorza, przetrwało niemal w całości. Wieś zachowała też średniowieczne rozplanowanie w typie owalnicy, z domami otaczającymi centralnie położony staw.

Od wieków domy i zabudowania gospodarcze wznoszono w ten sposób, że najpierw stawiano drewniany, dębowy szkielet, który wypełniano specjalnie przygotowaną gliną. Dębowe drewno z czasem ciemniało, więc gliniane wypełnienie, każdego roku bielone, odcinało się od niego coraz bardziej. Typowa ściana tutejszego budynku wygląda jak biała płaszczyzna pocięta pionowymi, poziomymi i skośnymi ciemnymi liniami jej szkieletu.

Dzisiaj warto tu przyjechać na weekend, by podziwiać około 70 piętrowych i parterowych budynków, wzniesionych przed wiekami, ale doskonale zachowanych. Większość z nich pokryta jest dachami z czerwonej dachówki, które czynią je jeszcze bardziej malowniczymi. W Dziale Etnograficznym Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku powstał pomysł rekonstrukcji zagrody bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w. i utworzenia w Swołowie kulturotwórczego centrum pomorskiej „Krainy w Kratę”.

Łupawa – najbardziej ekstremalna rzeka Pomorza!

Przedstawimy Wam tutaj trasę idealną dla ludzi, którym nie przeszkadza woda w kajaku, nie boją się wywrotki i wiedzą już, jak załatać dziurę w swoim statku. Trzymajcie się mocno – oto Łupawa! Ta dzika rzeka przypomina szybką rzekę górską, na której bystrzy i przeszkód jest znacznie więcej niż spokojnego nurtu. Jeśli jednak uda się Wam na chwilę oderwać wzrok od czytania wody, zobaczycie malownicze, wysokie i strome wzgórza oraz porastającą brzegi starą puszczę. Naprawdę warto tu zawitać, bo będzie o czym opowiadać po powrocie…

Górny odcinek Łupawy przepływa przez interesujące krajobrazowo jezioro Jasień (jest to największe jezioro w Parku Krajobrazowym Doliny Słupi). Następnie Łupawa, niczym górska rzeka, przecina pas moren, aby na końcu wpaść do wód jeziora Gardno. W górnym i środkowym odcinku niezwykłych wrażeń dostarczą Wam wysokie, strome wzgórza piętrzące się nad wodą i porastająca brzegi stara puszcza. Na pokonanie tego szlaku należy się dobrze przygotować, pamiętając, że chociaż szlak sam w sobie nie jest zbyt długi, to nieraz nie wystarcza 4-6 dni, jakie są standardowo przewidziane na pokonanie Łupawy.

Z uwagi na małe zaludnienie okolicznych terenów, rzeka na prawie całej długości ma pierwszą klasę czystości. Nie spotkamy tu także wielu turystów, jak na innych popularnych szlakach kajakowych.

Spływ kajakowy Łupawą to propozycja dla tych, którzy chcą przeżyć prawdziwą przygodę i nie lubią nudzić się w trakcie płynięcia. Dodatkową atrakcją tego szlaku jest możliwość zorganizowania całodniowej wyprawy do Słowińskiego Parku Narodowego i obejrzenia panoramy wybrzeża Bałtyku ze szczytów najwyższych ruchomych wydm, dochodzących do 40 m wysokości.